Mazuļa uzturs

Pareizs uzturs un veselīgi ēšanas paradumi bērnībā ir labas veselības pamats un aizsargā pieaugušu cilvēku no konkrētām slimībām. Pirmo sešu dzīves mēnešu laikā mātes piens var būt vienīgā zīdaiņa barība, bet jau otrajā dzīves pusgadā tas nenodrošina visas uzturvielas, kas vajadzīgas attiecīga bērna enerģijas līmeņa uzturēšanai.

Lai mazulis varētu ēst bērnu pārtiku, viņam jāapgūst noteiktas prasmes. Jaundzimušais māk zīst un norīt mātes pienu, bet pēc pāris mēnešiem bērnam veidojas motoriskās prasmes. Ja bērnam cieta barība tiek piedāvāta pārāk agri, tad bērns reflektoriski ar mēli to izstumj no mutes.

Apmēram 16 nedēļu vecumā bērns sāk mēli kustināt uz priekšu un atpakaļ, kā arī iemācās ēdienu no karotes satvert ar lūpām. 24 līdz 28 nedēļu vecumā bērnam izveidojas košļāšanas prasmes ‒ žoklis sāk kustēties uz augšu un uz leju. Bērns iemācās pats paņemt un ielikt ēdienu mutē ar roku. 28 līdz 32 nedēļu vecumā bērns iemācās patstāvīgi sēdēt, prot pārlikt dažādus priekšmetus no vienas rokas otrā un nomest zemē. Bērna pirkstu veiklība uzlabojas, un mazulis cenšas pats paņemt un apēst mazākos ēdiena gabaliņus.

Tuvojoties otrajam dzīves gadam, bērns ļoti uzmanīgi vēro savu apkārtni un sāk imitēt mājiniekus, darot to arī pie ēdamgalda. Bērns iemācās košļāt un jau gada vecumā prot patstāvīgi ēst.